Susitikimas su ekspertais dėl gaminių ir paslaugų prieinamumo direktyvos reikalavimų
Š. m. liepos 9 d. Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos būstinėje vyko pasitarimas su prieinamumo ekspertais - Andžėjumi Ravanu ir viceprezidentu Vilmantu Balčikoniu, siekiant kuo geriau išsiaiškinti Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos (ES) 2019/882 dėl gaminių ir paslaugų prieinamumo reikalavimų (toliau – Direktyva) vienos iš tikslinės grupės atstovų problemas ir poreikius. Pasitarime dalyvavo Asmens su negalia teisių apsaugos agentūros patarėja Dalia Gudaitienė Holiman ir AB „Lietuvos draudimas“ atitikties pareigūnė-vyresnioji teisininkė Gerda Petrikienė.
Draudimo kompanijų tam tikros vykdomos veiklos pakliūva po Direktyvos reikalavimais, taikomais elektroninės prekybos paslaugoms. Susitikimo metu buvo aptarti aktualūs draudimo kompanijoms iškylantys klausimai ir iššūkiai bei būdai kaip spręsti kylančias problemas.
Susitikimo metu buvo aptartas ir skaitmeninių vadovėlių pritaikymo specialiųjų poreikių turintiems mokiniams klausimas, siekiant Direktyvos reikalavimų atitikties. Skaitmeniniams vadovėliams taip pat galėtų būti taikomi panašūs programavimo principai, kurie turi būti taikomi interneto svetainėms – pagal standartus ir loginę seką pateikiama informacija tinkamai struktūruojama antraštėmis ir kitais elementais; atitinkamai aprašomi paveikslai/nuotraukos; tinkamai pateikiamas aiškus tekstas ir užtikrinta loginė teksto skaitymo seka.
Ekonominės veiklos vykdytojai pagal atitikties reikalavimus siekdami pritaikyti įmonių interneto svetaines, pirmiausia turėtų pradėti nuo internetinių svetainių audito ir įvertinti skaitmeninės erdvės atitikimą/neatitikimą Direktyvos reikalavimams. Šiuo metu, kol dar nėra pagal Europos Komisijos suteiktą įgaliojimą Europos standartizacijos organizacijų parengtų naujų ir/ar atnaujintų Darniųjų standartų ir Techninių specifikacijų, vadovaujamasi Darniojo standarto - EN 301 549 V3.2.1 (2021-03) Informacinių ir ryšių technologijų produktų ir paslaugų prieinamumo reikalavimais. Darnusis standartas EN 301 549 remiasi tarptautiniu tinklalapių prieinamumo standartu (WCAG). Valstybės narės jau gali naudotis nauja WCAG 2.2 versija, nors ji nėra pakankama, nes Europinio darniojo standarto naujausios versijos reikalavimai yra platesni. Siekiant išvengti klaidų, jau pradiniame auditavimo ir programavimo etape labai svarbios yra prieinamumo ekspertų konsultacijos ir įžvalgos.
Taip pat atkreiptinas dėmesys ir dėl prieinamumo įskiepių, sudarančių sąlygas keisti kontrastą, vaizdo dydį ir atlikti kitas variacijas - rinkoje atsiranda vis daugiau „idealaus“ įskiepio pasiūlymų, kurie neatitinka ar tik iš dalies atitinka Direktyvos reikalavimus. Todėl verslo atstovai turėtų būti labai kritiški vertindami atitikties reikalavimus ir, dar prieš įdiegiant prieinamumo įskiepį, konsultuotis su tikslinių grupių atstovais bei prieinamumo ekspertais.
Primename, kad Direktyva, kurios nuostatos perkeltos į Lietuvos Respublikos gaminių ir paslaugų prieinamumo reikalavimų įstatymą (išskyrus 30 str. 2 d.) įsigalioja 2025 m. birželio 28 d.
Atnaujinimo data: 2024-07-10
Taip pat skaitykite:
Asmeninio asistento pagalba – visoje Lietuvoje
Savo darbe įžvelgia didžiulę prasmę: „Prisidedu, kad kitiems būtų geriau“
Vilnietis Rimas po patirtos traumos svajonės vairuoti neatsisakė: nori įkvėpti ir kitus
Negalios reformos apžvalga: pagrindiniai teikiamų paslaugų ir vykdomų priemonių pokyčiai
KVIEČIAMA DALYVAUTI NACIONALINIO ATSAKINGO VERSLO APDOVANOJIMO 2024 METŲ KONKURSE