2024-05-17

Sveikiname su Vaiko diena – Agentūros teikiamos pagalbos priemonės vaikams

Siekiant, kad visi vaikai turėtų lygias galimybes mokytis, žaisti, bendrauti ir džiaugtis, Asmens su negalia teisių apsaugos agentūra nuolat įgyvendina įvairias priemones. Tikime, kad asmeninė pagalba, būsto pritaikymas, socialinė reabilitacija, techninės pagalbos priemonės, NVO veiklos rėmimas bei švietimas didina galimybes visiems vaikams įtraukiai ugdytis ir saugiai gyventi. 2023 metais negalia buvo nustatyta 1 574 vaikams, 2022 metais – 796 vaikams. Tad norėtume priminti Agentūros teikiamas pagalbos priemones vaikams.

Pagalbos koordinavimas. Šių metų naujovė, kuri pagerina vaikams galimybes gauti būtinas paslaugas. Pagalbos koordinavimo procese užtikrinami individualūs pagalbos poreikiai yra itin svarbūs vaikams bei jų artimiesiems. Pavyzdžiui, laikino atokvėpio paslauga leidžia tėvams pailsėti ar tvarkyti reikalus, kol jų vaiku rūpinasi specialistas. Koordinuojant pagalbos teikimą, užtikrinama, kad šeimos negaištų laiko ieškodamos institucijų, galinčių suteikti  reikiamas paslaugas. 2024 metais sudarėme 2313 pagalbos planų, iš jų vaikams – 334. Tarp šių vaikų, kuriems sudaryti pagalbos planai, daugiausia buvo turinčių sunkią ir vidutinę negalią.

Techninės pagalbos priemonės. 2023 metais suteikėme techninę pagalbos priemones 973 vaikams iki 18 metų. Judėjimo priemonėmis buvo aprūpinti 383, regos – 21, klausos – 40, komunikacijos ir sensorikos priemonėmis – 529 vaikai.

Būsto pritaikymas. Būsto ir aplinkos pritaikymo darbai yra svarbūs žmonių su negalia savarankiškam gyvenimui. 2023 metais pritaikėme 45, o 2022 metais 40 būstų vaikams.

Asmeninė pagalba. Asmeninės pagalbos tikslas – atsižvelgiant į asmens individualiuosius pagalbos poreikius, suteikti jam individualią pagalbą atliekant darbus ir vykdant veiklas, kurių dėl negalios jis negali atlikti savarankiškai ir kurie būtini siekiant gyventi savarankiškai ir veikti visose gyvenimo srityse. Asmeninės pagalbos priemonė yra labai naudinga vaikams, nes ji padeda jiems įveikti kasdienius iššūkius ir skatina jų savarankiškumą bei socialinę įtrauktį:

  • Socialinė įtrauktis: asmeninė pagalba padeda vaikams su negalia įsitraukti į bendruomenę ar socialines veiklas.
  • Mokymasis ir tobulėjimas: asmeninis asistentas gali padėti vaikui mokytis naujų įgūdžių, pavyzdžiui, kaip tvarkyti asmeninę higieną, pasirinkti tinkamą aprangą.
  • Savarankiškumas: asmeninė pagalba skatina vaikus atlikti veiksmus savarankiškai, o ne tik stebėti, kaip tai daro kiti.
  • Palaikymas šeimai: asmeninė pagalba taip pat palengvina šeimos narių gyvenimą, nes jie gali skirti daugiau laiko savo reikmėms, žinodami, kad jų vaikui yra teikiama pagalba.
  • Individualizuota pagalba: kiekvienam vaikui gali būti sudarytas individualizuotas pagalbos planas, atsižvelgiant į jo unikalius poreikius ir galimybes.

Asmeninė pagalba vaikams yra svarbi investicija į jų ateitį ir savarankiškumą. 2023 metais asmenine pagalba pasinaudojo 38 vaikai iki 9 metų amžiaus ir 66 vaikai iki 17 metų amžiaus.

Socialinė reabilitacija asmenims su negalia. Tai svarbi priemonė siekiant užtikrinti, kad asmenys su negalia turėtų visapusišką galimybę dalyvauti visuomenėje ir jaustis vertinga jos dalimi. Lietuvoje šią paslaugą teikia 308 socialinių paslaugų įstaigos, kurios veikia 59 savivaldybėse. Per 2023 metus šios paslaugos sulaukė 457 vaikai su negalia, o 2024 metų pirmą ketvirtį – jau 497. Tikslas – ne tik užtikrinti vaikų su negalia savarankiškumą, bet ir skatinti jų aktyvų dalyvavimą socialiniame gyvenime.

Vaikams su negalia kompleksiškai teikiamos: socialinių ir kasdienių savarankiško gyvenimo įgūdžių, gebėjimų, mokymosi, užimtumo ir darbinių įgūdžių ugdymo atkūrimo bei stiprinimo paslaugos. Papildomos paslaugos: palydėjimo, transporto organizavimo, sveikos gyvensenos įgūdžių ugdymo, meninių gebėjimų lavinimo teikiamos pagal poreikį. Šios paslaugos teikiamos atsižvelgiant į vaiko negalios pobūdį, sunkumą ir specifiką, užtikrinant kompleksišką individualizuotą požiūrį.

Viešinimo kampanija. 2023 m. įgyvendinta 1 viešinimo kampanija, orientuota į įtraukiojo ugdymo skatinimą: sukurti 5 skirtingi viešinimo plakatai (kuriuose užfiksuoti 5 skirtingas negalias turinčių ir negalios neturinčių vaikų duetai, trio), skirti lauko reklamai, 5 vaizdo klipai apie fotosesijos įgyvendinimą (užkulisius) kartu su vaikų istorijomis, parengtas ir Tarptautinės žmonių su negalia dienos laikotarpiu dviem komunikacijos agentūroms išplatintas pranešimas spaudai, siekiant platesnės sklaidos, papildomai publikuotas sraipsnis portale lrytas.lt. Minint Tarptautinę žmonių su negalia dieną sukurti įtraukųjį ugdymą skatinantys plakatai 3 savaites publikuoti lauko reklamos stenduose 6 Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Alytuje, Klaipėdoje, Panevėžyje, Šiauliuose).

Asmenų su negalia asociacijų veiklos rėmimo projektai. Finansuotos asmenų su negalia teisėms ir interesams atstovaujančios asociacijos, veikiančios nacionaliniu lygmeniu, įgyvendinančios asmenų su negalia asociacijų veiklos rėmimo projektus. Įgyvendinant projektus 2023 m. vykdytas vaikų, turinčių negalią, ir jų šeimų atstovavimas, organizuotos savarankiško gyvenimo įgūdžių ugdymo stovyklos vaikams, turintiems klausos negalią (Lietuvos šeimų, auginančių kurčius ir neprigirdinčius vaikus, bendrija „Pagava“), autizmo spektro sutrikimą (Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“), cukriniu diabetu sergantiems vaikams ir jų šeimoms (Lietuvos diabeto asociacija), kurių metu stiprintas vaikų kūrybingumas ir saviraiška, mažinta kultūrinė, socialinė, informacinė atskirtis, įgalinant dalyvauti kūrybinėse veiklose, įgyjant įvairiapusės patirties bendraujant, pramogaujant, keliaujant, žaidžiant ir dirbant kartu. 

Taip pat vykdyti mokymai, seminarai asmenų su negalia teisių apsaugos, neapykantos kalbos prieš asmenis su negalia temomis, konferencijos, diskusijos įtraukiojo ugdymo pasirengimo klausimais, organizuoti šviečiamieji renginiai bendrojo lavinimo mokyklose (Lietuvos šeimų, auginančių kurčius ir neprigirdinčius vaikus, bendrija „Pagava, Lietuvos paralimpinis komitetas, Lietuvos neįgaliųjų draugija, Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“, Lietuvos triračių sporto asociacija, klubas „Diabeto IQ“). Projektų metu vykdytos kultūrinės veiklos: spektakliai gestų kalba vaikams, turintiems klausos negalią, kūrybinės dirbtuvės, vaikų su negalia meninę saviraišką skatinančios parodos, įtraukieji muzikos festivaliai, dirbtuvės (Lietuvos šeimų, auginančių kurčius ir neprigirdinčius vaikus, bendrija „Pagava“, Lietuvos specialiosios kūrybos draugija „Guboja“).

Taip pat aktyvaus poilsio renginiai, fizinį vaikų su negalia aktyvumą ir dalyvavimą visuomenės gyvenime skatinantys užsiėmimai, stovyklos, žygiai gamtoje (Lietuvos triračių sporto asociacija, Lietuvos aktyvios reabilitacijos asociacija, Lietuvos diabeto asociacija, Lietuvos neįgaliųjų sporto federacija, Lietuvos kurčiųjų sporto komitetas). Viso projektų įgyvendinimo metu tiesioginę naudą gavo 790 vaikų, turinčių negalią.