Fizinės aplinkos prieinamumas

Fizinės aplinkos prieinamumas – viena iš būtinų sąlygų, kad asmenys, su įvairiomis negaliomis, taip pat asmenys patiriantys laikinų sveikatos iššūkių galėtų būti kuo savarankiškesni, nepatirtų socialinės atskirties. Kai fizinė aplinka tampa prieinama visiems, ji skatina ne tik lygybę, bet ir visuomenės pažangą, kur kiekvienas žmogus turi galimybę lygiai su visais dalyvauti gyvenime.Asmens su negalia teisių apsaugos agentūra prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos siekiant skatinti fizinės aplinkos prieinamumą kviečia naudotis informacine sistema Stasis.lt bei konsultuotis su Konsultacijų centre dirbančiais ekspertais. Žemiau kviečiame susipažinti su siūlomomis pagalbos priemonėmis fizinės aplinkos prieinamumo užtikrinimo asmenims su negalia srityje:

 

INFORMACINĖS SISTEMA STASIS.LT

Lietuvoje yra tūkstančiai visuomeninės paskirties pastatų, tačiau iki šiol nebuvo jokios informacijos, kiek jie yra pritaikyti žmonėms, turintiems regos, klausos, judėjimo ar pažintinę negalią, kuriems tenka kruopščiau planuoti savo apsilankymus pas specialistus. Neprieinama fizinė aplinka daliai žmonių apsunkina reikalingų paslaugų gavimą.

Asmenų su negalia teisių apsaugos agentūra prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos 2022 m. įgyvendino 2021–2030 metų plėtros programos valdytojos Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos neįgaliesiems tinkamos aplinkos visose gyvenimo srityse plėtros programos, patvirtintos Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2021 m. lapkričio 10 d. nutarimu Nr. 933 „Dėl 2021–2030 metų plėtros programos valdytojos Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos neįgaliesiems tinkamos aplinkos visose gyvenimo srityse plėtros programos patvirtinimo“, pažangos priemonės Nr. 09-005-02-06-01 „Užtikrinti fizinės infrastruktūros prieinamumą neįgaliesiems“, patvirtintos  2022 m. vasario 4 d. Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu Nr. A1-76, 1 veiklą: sukurti statinių prieinamumo stebėsenos ir kontrolės mechanizmą. Įgyvendinant šią veiklą buvo sukurtas informacinių technologijų įrankis www.stasis.lt , skirtas stebėti statinių prieinamumą asmenims su negalia.

Sistemoje Stasis.lt anketos užpildymas gali pareikalauti laiko sąnaudų, taip pat gali tekti pripažinti, kad Jūsų pastatas, kaip ir dauguma kitų pastatų Lietuvoje, nėra tinkamai pritaikytas asmenims su negalia, tačiau nenuleiskite rankų, turėkite kantrybės, solidarizuokitės su žmonėmis, turinčiais negalią, ir užpildykite anketą!

Būkite pažangūs ir socialiai atsakingi!

Daugiau informacijos: www.Stasis.lt

 

ASMENS SU NEGALIA TEISIŲ APSAUGOS AGENTŪROS KONSULTACIJŲ CENTRAS

Asmens su negalia teisių apsaugos agentūroje prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos veikia Konsultacijų centras, kuriame dirba kompetentingi ekspertai. Šie ekspertai vyksta įvertinti objektus ir suteikia visą reikiamą informaciją vadovaujantis STR, ISO standartais bei kitais teisiniais reglamentais, taip pat konsultuoja ir nuotoliniu būdu vertindami architektūrinius projektus, tai būtina norint užtikrinti visų asmenų teises ir užkirsti kelią diskriminacijai. Atsižvelgdami į su veikla susijusių įstatymų ir kitų teisės aktų reikalavimus, Konsultacijų centro ekspertai gali suteikti nemokamas konsultacijas šiais klausimais:

  • dėl fizinės infrastruktūros prieinamumo asmenims su negalia užtikrinimo teisinių aspektų;
  • dėl fizinės infrastruktūros prieinamumo asmenims su judėjimo negalia užtikrinimo praktinių aspektų ir architektūrinių sprendinių;
  • dėl fizinės infrastruktūros prieinamumo asmenims su regos negalia užtikrinimo praktinių aspektų ir architektūrinių sprendinių;
  • dėl informacijos prieinamumo užtikrinimo asmenims su regos negalia;
  • dėl informacijos lengvai suprantama kalba pateikimo asmenims su intelekto negalia;

Pažymime, kad siekiant užtikrinti tinkamą aplinką visiems, labai svarbu vadovautis įstatymais ir kitais teisės aktais, kurie reglamentuoja šią veiklą bei bendradarbiauti su Konsultacijų centro ekspertais kurie yra kompetentingi šios srities specialistai. Asmens su negalia teisių apsaugos agentūra prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos siekia teigiamų pokyčių aplinkos prieinamumo asmenims su negalia srityje ir yra pasirengusi bendradarbiauti su Jumis, kuriant aplinką, draugišką visiems.

Esant poreikiui galite kreiptis el. p.: KC@anta.lt, arba į Asmens su negalia teisių apsaugos agentūros prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Prieinamumo užtikrinimo ir konsultacijų skyriaus vyriausiąją specialistę Sandrą Buklienę el.p.: sandra.bukliene@anta.lt.

 

Pristatome Asmens su negalia teisių apsaugos agentūros Konsultacijų centro ekspertus: 

VIKTORAS GRICIUS.jpg

Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos specialistas

VIKTORAS GRICIUS

 

Viktoras Gricius yra ilgametis „Lietuvos žmonių su negalia aplinkos pritaikymo asociacijos“ projektų vadovas, MB „Pastatų projektavimo menas ir mokslas“ įkūrėjas, vadovas. Jis yra puikus fizinės aplinkos prieinamumo ekspertas, atsidavęs darbui, atkaklus, kūrybiškas, energingas, patikimas, greitai besimokantis ir įsisavinantis naują informaciją.

KVALIFIKACIJA

Tvarkybos darbų projektų rengimas ir vadovavimas architektūrinio paveldo tvarkybos darbų projektavimui

Tvarkybos darbų projektų vykdymo priežiūra ir vadovavimas tvarkybos darbų projektų vykdymo priežiūrai – tvarkybos darbų projektų sprendinių įgyvendinimo priežiūrai.

IŠSILAVINIMAS

2011–2012

Kvalifikacinės pedagogikos studijos Vilniaus dailės akademijoje

(Suteikta Dailės ir technologijų pedagogo kvalifikacija)

2004–2007

Architektūros magistro studijos Vilniaus dailės akademijoje

(Suteiktas Architektūros magistro laipsnis)

2000–2004

Architektūros bakalauro studijos Vilniaus dailės akademijoje

(Suteiktas Menų bakalauro laipsnis)


GEDIMINAS JONIKAITIS.png

Aplinkos prieinamumo specialistas

GEDIMINAS JONIKAITIS

 

Gediminas Jonikaitis yra vienas iš leidinio „Internetas visiems: prieinamos skaitmeninės informacijos rengimo vadovas“  autorių. Gediminas yra žmonių su regos negalia elektroninės aplinkos prieinamumo, Brailio rašto ekspertas, nuolat siekia sužinoti ir išmokti kažką naujo, dėl to daug skaito.

VEIKLOS IR ATSAKOMYBĖS

2017–2019

Dirbdamas VšĮ „Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos“ respublikiniame centre:

  • gynė neregių ir silpnaregių teises bei atstovavo jų interesus valstybinėse ir privačiose institucijose fizinės aplinkos (viešų ir privačių pastatų, miesto susisiekimo infrastruktūros, visuomeninio transporto), interneto svetainių ir mobiliųjų programėlių, Brailio rašto naudojimo bei techninių pagalbos priemonių prieinamumo srityse.
  • Aktyviai dalyvavo LR aplinkos ministro sudarytoje darbo grupėje, teikdamas pasiūlymus statybos techninio reglamento STR 2.03.01:2001 „Statiniai ir teritorijos. Reikalavimai žmonių su negalia reikmėms“ pakeitimams parengti.
  • Rinko ir analizavo duomenis visos Lietuvos mastu dėl fizinės aplinkos (viešų ir privačių pastatų, miesto susisiekimo infrastruktūros, visuomeninio transporto) prieinamumo.
  • Testavo valstybės, savivaldybių ar privataus sektoriaus interneto svetainių prieinamumą.
  • Dalyvavo Brailio rašto ženklų kūrimo darbo grupėje.

IŠSILAVINIMAS

2004–2007

Vilniaus kolegija, Elektronikos ir informatikos fakultetas.

Elektronikos inžinerijos profesinio bakalauro kvalifikacinis laipsnis ir inžinieriaus profesinė kvalifikacija.

Studijų kryptis – Telekomunikacijos

EGIDIJUS GRIGONIS.png

Lietuvos paraplegikų asociacijos teisininkas

EGIDIJUS GRIGONIS

 

Egidijus Grigonis turi:

  • aukštąjį universitetinį išsilavinimą, teisės magistro kvalifikacinį laipsnį.
  • ilgametę patirtį, analizuojant ir taikant statybos techninius reglamentus.

Egidijus Grigonis aktyviai dalyvavo:

  • LR aplinkos ministro sudarytoje darbo grupėje, rengusioje iki šiol galiojantį statybos techninį reglamentą STR 2.03.01:2019 „Statinių prieinamumas“, patvirtintą Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2019 m. lapkričio 4 d. įsakymu Nr. D1-653.
  • LR aplinkos ministro 2022 m. vasario 9 d. įsakymu Nr. V-28 sudarytoje darbo grupėje dėl statinių prieinamumo reikalavimų peržiūros ir tobulinimo.

SVARBŪS FAKTAI

2022 m. Egidijus Grigonis moderavo Lietuvos paraplegikų asociacijos organizuotą diskusiją „Apstatytosios aplinkos prieinamumą užtikrinančio teisinio reguliavimo pokyčiai ir perspektyvos“, kurioje buvo nagrinėjamos šios temos:

  • Statinių, kurie turi būti pritaikomi neįgaliųjų poreikiams, projektų ekspertizių atlikimo vienų metų patirtis.
  • STR 2.03.01:2019 „Statinių prieinamumas“ santykis su 2021 m. naujos redakcijos standartu ISO 21542:2021 „Pastatų statyba. Užstatytos aplinkos prieinamumas ir naudojimas“.

Europos Komisijos užsakymu parengto ir 2021 m. patvirtinto pirmojo Europos standarto LST EN 17210:2021 „Apstatytosios aplinkos prieinamumas ir naudojimo patogumas. Funkciniai reikalavimai“ vieta ir galima reikšmė normatyvinių statybos techninių dokumentų sistemoje.

ALGIS GIBA.jpg

Techninių projektų ekspertavimo dėl prieinamumo neįgaliesiems specialistas

ALGIS GIBA

 

Komunikabilus, draugiškas ir pareigingas Algis Giba pats naudojasi vežimėliu ir nuolat dirba aplinkos prieinamumo gerinimo srityje.

DARBO PATIRTIS

2022–iki dabar

UAB „Būsto sprendimai“. Projektų ekspertizės vadovų asistentas, techninių projektų ekspertavimas dėl prieinamumo neįgaliesiems.

2021–2022

UAB „Ekspertika“. Projektų ekspertizės vadovų asistentas, techninių projektų ekspertavimas iš pritaikymo neįgaliesiems pozicijos.

1998–iki dabar

Neįgaliųjų aplinkos asociacija, pirmininkas

2003–2021

Lietuvos žmonių su negalia aplinkos pritaikymo asociacija, įgaliotas specialistas apskrityje. Techninių projektų tikrinimas iš pritaikymo neįgaliesiems pozicijos, darbas informacinėje sistemoje „InfoStatyba“, dalyvavimas valstybinėse statybos užbaigimo komisijose kontroliuojant statinių prieinamumą neįgaliesiems.

1998–2018

Žmonių su negalia VšĮ „Aplinka visiems“, įgaliotas specialistas Panevėžio apskričiai. Architektūrinių projektų tikrinimas, dalyvavimas užbaigtų objektų priėmimo komisijų darbe tikrinant jų pritaikomumą neįgaliesiems.

2009–2019

Panevėžio m. Rokiškio r., Panevėžio r., Kupiškio r. savivaldybių administracijos, Būsto pritaikymo neįgaliesiems komisija, neįgaliųjų atstovas.

2005–2009

VšĮ „Neįgaliųjų integracijos centras“, direktorius

Atnaujinimo data: 2024-08-20