Asmenų su negalia reikalų koordinavimas savivaldybėse

Asmenų su negalia reikalų koordinavimas savivaldybėse

Įgyvendinant Lietuvos Respublikos asmens su negalia teisių apsaugos pagrindų įstatymo 16 straipsnio 2 dalies nuostatas, nuo 2024 m. sausio 1 d. savivaldybės administracijos atlieka asmenų su negalia reikalų koordinavimo funkciją.

Šios funkcijos tikslas – koordinuoti asmenų su negalia socialinės integracijos politikos ir asmenų su negalia teisių, nustatytų tarptautiniuose dokumentuose, kuriuos Lietuvos Respublika yra ratifikavusi ar kitaip prie jų prisijungusi, Europos Sąjungos ir Lietuvos Respublikos teisės aktuose, įgyvendinimą savivaldybės teritorijoje ir stiprinti valstybės ir savivaldybės institucijų bei įstaigų, dirbančių asmenų su negalia socialinės integracijos politikos srityje, bendradarbiavimą.

Asmenų su negalia reikalų koordinavimo funkcijos atlikimas finansuojamas iš savivaldybės biudžeto lėšų ir iš valstybės biudžeto dotacijų savivaldybių biudžetams. Valstybės biudžeto dotacijų skyrimo asmenų su negalia reikalų koordinavimo funkcijos atlikimui finansuoti tvarką nustato socialinės apsaugos ir darbo ministras. Savivaldybės asmenų su negalia reikalų koordinavimo funkcijos atlikimui steigia asmenų su negalia reikalų koordinatorių pareigybes.

Rekomenduojamas asmenų su negalia reikalų koordinatorių vykdomų veiklų sąrašas:

  1. Asmens su negalia teisių apsaugos užtikrinimo priemonių planavimas savivaldybės planavimo dokumentuose, Asmens su negalia gerovės tarybos veiklos savivaldybėse koordinavimas, stebėsena, kaip savivaldybės teritorijoje yra įgyvendinama asmenų su negalia socialinės integracijos politika ir užtikrinamos asmenų su negalia teisės, nustatytos tarptautiniuose dokumentuose, kuriuos Lietuvos Respublika yra ratifikavusi ar kitaip prie jų prisijungusi, Europos Sąjungos ir Lietuvos Respublikos teisės aktuose.
  2. Duomenų apie savivaldybės teritorijoje gyvenančių asmenų su negalia padėtį (pavyzdžiui, asmenų su negalia skaičių, jų pasiskirstymą pagal amžių, lytį, negalios sunkumą, pobūdį), paslaugų ir (ar) pagalbos asmenims su negalia prieinamumą bei poreikį, rinkimas, sisteminimas, analizavimas, išvadų ir pasiūlymų savivaldybės administracijos direktoriui ir (ar) savivaldybės institucijoms teikimas (atliekama statistinių duomenų, gaunamų iš Asmens su negalia teisių apsaugos agentūros prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Agentūra), pagrindu).
  3. Efektyvaus tarpžinybinio įvairių sektorių bendradarbiavimo asmenų su negalia socialinės integracijos politikos formavimo ir įgyvendinimo savivaldybėje skatinimas ir inicijavimas, siekiant koordinuotai ir kompleksiškai spręsti savivaldybės teritorijoje gyvenančių asmenų su negalia problemas ir sudaryti sąlygas jų savarankiškam gyvenimui bendruomenėje.
  4. Bendradarbiavimas su Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Agentūra, kitomis valstybės ir savivaldybės institucijomis bei įstaigomis, dirbančiomis asmenų su negalia socialinės integracijos politikos srityje, nevyriausybinėmis organizacijomis, atstovaujančiomis asmenų su negalia teisėms ir interesams, (toliau ‒ nevyriausybinės organizacijos) siekiant užtikrinti asmenų su negalia teisių apsaugos užtikrinimo priemonių ir paslaugų įgyvendinimą savivaldybės teritorijoje.
  5. Su asmenų su negalia socialinės integracijos politika tiesiogiai susijusių teisės aktų projektų rengimo inicijavimas, jų rengimas, galiojančių teisės aktų įgyvendinimo savivaldybėje užtikrinimas ir stebėsena.
  6. Pagalbos plane asmeniui su negalia nustatytų individualiųjų pagalbos poreikių tenkinimo užtikrinimas, vykdant pagalbos koordinavimą, kontroliavimą bei bendradarbiavimą su Agentūra.
  7. Asmenų su negalia socialinės integracijos politikos kokybės vertinimo savivaldybėje inicijavimas ir dalyvavimas jį vykdant.
  8. Asmenų su negalia ar jų atstovų, savivaldybių įstaigų ir (ar) nevyriausybinių organizacijų konsultavimas bei informavimas apie savivaldybėje įgyvendinamas asmens su negalia teisių apsaugos užtikrinimo priemones ir (ar) paslaugas bei šios informacijos viešinimas ir sklaida (priemonės ir (ar) paslaugos pavadinimas, teikiančio subjekto pavadinimas, teikimo vieta, telefono ryšio numeris ir elektroninio pašto adresas pasiteirauti).
  9. Gerosios patirties perėmimas iš užsienio šalių ir kitų savivaldybių bei keitimasis patirtimi, įgyta įgyvendinant asmenų su negalia socialinės integracijos politiką savivaldybėje.
  10. Pasitarimų, konferencijų, seminarų ir kitų renginių, susijusių su asmenų su negalia socialinės integracijos politika, organizavimas savivaldybėje.

Teisės aktai, reglamentuojantys asmenų su negalia reikalų koordinavimo funkcijos atlikimą:

Lietuvos Respublikos asmens su negalia teisių apsaugos pagrindų įstatymas 

Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2023 m. gruodžio 18 d. įsakymas Nr. A1-858 ,,Dėl Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto dotacijų skyrimo asmenų su negalia reikalų koordinavimo funkcijos atlikimui finansuoti tvarkos aprašo patvirtinimo“

 

Kontaktai pasiteiravimui:

Girmantas Michniovas

Teisių apsaugos politikos įgyvendinimo priemonių valdymo skyriaus patarėjas

tel. Nr.: +370 659 28 982, el. paštas: [email protected]

 

Asmenų su negalia reikalų koordinatorių savivaldybėse kontaktai

Valstybės biudžeto dotacijos asmenų su negalia reikalų koordinavimo funkcijos atlikimui savivaldybių administracijoms paskirstomos vadovaujantis Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto dotacijų skyrimo asmenų su negalia reikalų koordinavimo funkcijos atlikimui finansuoti tvarkos aprašu (toliau – Aprašas), patvirtintu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2023 m. gruodžio 18 d. įsakymu Nr. A1-858 ,,Dėl Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto dotacijų skyrimo asmenų su negalia reikalų koordinavimo funkcijos atlikimui finansuoti tvarkos aprašo patvirtinimo“.

Savivaldybės administracija iš jai skirtų valstybės biudžeto dotacijų finansuoja vieną pareigybę negalios koordinavimo funkcijai atlikti ar jos dalį. Prireikus, gali būti finansuojama ir daugiau kaip viena pareigybė negalios koordinavimo funkcijai atlikti, neviršijant savivaldybės administracijai skirtos valstybės biudžeto dotacijų sumos, arba papildoma pareigybė ar jos dalis negalios koordinavimo funkcijai atlikti gali būti finansuojama iš savivaldybės biudžeto lėšų.

Lėšos gali būti naudojamos: išlaidoms, susijusioms su darbo užmokesčiu (darbo užmokestis pinigais, socialinio draudimo įmokos, darbdavių socialinė parama pinigais), administracinėms išlaidoms (ne daugiau 900 Eur) (kvalifikacijos kėlimo, ryšių įrangos ir paslaugų įsigijimo, komandiruočių, informacinių technologijų prekių ir paslaugų įsigijimo, kitų prekių ir paslaugų įsigijimo išlaidos).

Asmens su negalia teisių apsaugos agentūros prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktoriaus 2024 m. sausio 25 d. įsakymas Nr. V-21 Dėl Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto dotacijų savivaldybių administracijoms, atliekančioms asmenų su negalia reikalų koordinavimo funkciją, skyrimo 2024 metams“

Atnaujinimo data: 2024-05-20