Projektas „Accessibility = Possibility”
Asmens su negalia teisių agentūra prie Lietuvos Respublikos Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Agentūra) nuo 2023 m. birželio mėnesio įgyvendina ambicingą Nordplus Adult programos projektą „Accessibility = Possibility” (Prieinamumas = Galimybės).
Projekte dalyvauja visos trys Baltijos šalys ir Daniją. Suburti partneriai – nevyriausybinės, valstybinės ir mokslo institucijos:
Projekto prielaidos ir tikslai
Pereinant nuo medicininio prie psichosocialinio požiūrio į asmenis su negalia, prieinama aplinka (fizinė, informacinė) tampa pagrindine kliūtimi asmenims su negalia dalyvauti visuomenės gyvenime. Universalus dizainas (toliau UD) galėtų būti geriausias būdas užtikrinti prieinamumą asmenims su negalia. Nacionalinės vyriausybės yra atsakingos už tinkamą ir sąžiningą neįgalumo politikos kūrimą ir įgyvendinimą ir įstatymų lygmenyje skatina prieinamos aplinkos kūrimą. Tačiau akivaizdu, kad šie metodai yra mažai veiksmingi, kai kalbame apie UD. Net ir patys asmenys su negalia dažnai žino, kas jiems negerai, bet labai retai žino būdus, kaip pagerinti situaciją, kad aplinka būtų prieinama ir patogi visiems. Pvz. taktiliniai paviršiai, būtni žmonėms su regos negalia dažnai smarkiai apsunkina žmonių, judančių vežimėlių pagalba judėjimą.
Šalys (Lietuva, Latvija, Estija) vis dar jaučia UD ekspertų ir pedagogų trūkumą. Specializuotas konsultacijų centras galėtų išspręsti problemą.
Planuojamos veiklos:
Projekto trukmė – iki 2024 m. rugsėjo mėnesio.
Projekto biudžetas – 53 400 Eur.
Apie programą:
„Nordplus Adult“ programos remiami projektai prisideda prie plėtros ir inovacijų Šiaurės ir Baltijos šalių suaugusiųjų mokymosi sektoriuje. Apimamos visos suaugusiųjų švietimo ir mokymosi sritys: bendrasis ir profesinis suaugusiųjų mokymasis, formalusis, neformalusis ir savaiminis suaugusiųjų švietimas ir mokymasis.
https://www.nordplusonline.org/programmes/adult/
Įgyvendinant projektą partneriai atiko įvairių universalaus dizaino atvejų analizę. Parinkti atvejai tikri, aktualūs ir nors ne visi akcentavo universalųjį dizainą, bet padėjo parodyti prieinamumo ir universalaus dizaino ryšius.
Partneriai išanalizavo kelis konsultacinius modelius ir pasiūlė konsultacijų centro modelį, kuris buvo išbandytas 2024 m. ir pasiekė gerų rezultatų.
Buvo išanalizuotas partnerių šalyse veikiančių universalaus dizaino ekspertų baseinas. Buvo sudarytas sąrašas ekspertų, kurie kompetentingai konsultuoja universalaus dizaino visose gyvenimo srityse klausimais.
Partneriai atrinko ir į Informacinę sistemą www.stasis.lt sukėlė literatūros apie universalų dizainą sąrašą, kad žmonėms, dirbantiems su universaliu dizainu būtų lengva rasti viską vienoje vietoje. Ši biblioteka bus nuolat pildoma ir ateityje.
Universalaus dizaino biblioteka: Asmens su negalia teisių apsaugos agentūra prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos
2024 m. rugsėjo 12 d. partneriai Lietuvoje suorganizavo konferenciją. Konferencija buvo mišraus pobūdžio – kontaktinė ir nuotolinė. Buvo sudaryta galimybė dalyviams stebėti dalyvauti konferencijoje anglų: Accessibility = Possibility (EN) ir lietuvių kalba su vertimu į lietuvių gestų kalbą: Accessibility = Possibility (LT).