Gaminių ir paslaugų prieinamumas

Gaminiai ir paslaugos, kurioms taikomi Direktyva (ES) 2019/882 / Gaminių ir paslaugų prieinamumo reikalavimų įstatymu nustatyti prieinamumo reikalavimai

Europos Sąjunga, atsižvelgdama į prognozes, kad asmenų su negalia skaičius ateityje tik didės, siekdama tinkamo vidaus rinkos veikimo, mažinat tarpvalstybines prekybos kliūtis, ir atrinktų elektroninių gaminių ir internetinių paslaugų prieinamumo ne tik asmenims su funkciniais sutrikimais, bet ir vyresnio amžiaus žmonėms, remdamasi Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 114 straipsniu, ėmėsi veiksmų dėl prieinamų gaminių ir paslaugų bendrosios rinkos kūrimo ir veikimo ir 2019 m. balandžio 17 d. priėmė naują Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą (ES) 2019/882 dėl gaminių ir paslaugų prieinamumo reikalavimų (toliau – Direktyva).

Ši iniciatyva visiškai atitinka subsidiarumo principą, nes dėmesys skiriamas tik tiems gaminiams ir paslaugoms, dėl kurių kylančios problemos bendrojoje rinkoje pagrįstos įrodymais. Problemas spręsti Europos Sąjungos lygmeniu reikėjo, nes skirtingi nacionaliniai reikalavimai sudarė faktines prekybos kliūtis arba šios problemos jau pateko į Europos Sąjungos teisės taikymo sritį.

Direktyvoje nustatytus prieinamumo reikalavimus gaminiams ir paslaugoms Lietuva perkėlė į pagrindinį įstatymą prieinamumo srityje – Lietuvos Respublikos gaminių ir paslaugų prieinamumo reikalavimų 2022 m. gruodžio 8 d. įstatymą Nr. XIV-1633 (toliau – Įstatymas), kuris (išskyrus 30 straipsnio 2 dalį) įsigalioja 2025 m. birželio 28 d.

Direktyva bus taikoma visoms ES narėms, taip pat Bendrijoje veikiančioms tarptautinėms verslo organizacijoms ir reglamentuos daugelį kasdien naudojamų skaitmeninių technologijų. Direktyvos reikalavimai bus aktualūs daugeliui ekonominės veiklos vykdytojų, todėl verslas turi pradėti arba tęsti jau įdiegtų sprendimų auditą, pasitelkiant informacinių technologijų ir kitus prieinamumo specialistus, kad kuo tiksliau būtų nustatytos prieinamumo spragos ir rasti optimalūs sprendimo būdai kaip šias spragas pašalinti.

Direktyvos reikalavimai bus taikomi šiems gaminiams:

1. Bendrosios paskirties kompiuterių aparatinės įrangos sistemoms (asmeniniai kompiuteriai, įskaitant stalinius kompiuterius, knyginiai kompiuteriai, išmanieji telefonai ir planšetiniai kompiuteriai) ir operacinėms sistemoms, jei jos yra skirtos vartotojams.

2. Savitarnos terminalams:

2.1. mokėjimo terminalai;

2.2. savitarnos terminalai, skirti paslaugoms, kurioms taikoma Direktyva (bankomatai, bilietų pardavimo automatai, registracijos automatai, interaktyvūs informacijos teikimo savitarnos terminalai (išskyrus terminalus, kurie yra įmontuotos transporto priemonių, orlaivių, laivų arba geležinkelių riedmenų sudedamosios dalys)).

3. Vartotojų galiniams įrenginiams su interaktyviais kompiuteriniais pajėgumais, naudojamiems elektroninių ryšių paslaugoms teikti.

4. Vartotojų galiniams įrenginiams su interaktyviais kompiuteriniais pajėgumais, naudojamiems prieigai prie audiovizualinės žiniasklaidos paslaugų.

5. Elektroninėms skaityklėms.

 

Direktyvos reikalavimai bus taikomi šioms paslaugoms:

1. Elektroninių ryšių paslaugoms (išskyrus perdavimo (siuntimo) paslaugas, naudojamas įrenginių tarpusavio sąveikos paslaugoms teikti).

2. Audiovizualinės žiniasklaidos paslaugų prieigos paslaugoms.

3. Keleivių vežimo – oro, autobusų, vandens (išskyrus mieste ir priemiesčiuose) ir geležinkelių transportu – paslaugų elementams:

3.1. interneto svetainės;

3.2. mobiliosios programėlės;

3.3. elektroniniai bilietai ir elektroninių bilietų pardavimo paslaugos;

3.4. informacijos apie transporto paslaugas teikimo ir kelionių informacijos realiuoju laiku teikimo paslaugos;

3.5. interaktyvūs savitarnos terminalai (išskyrus tuos, kurie yra įmontuotos transporto priemonių sudedamosios dalys).

4. Vartotojų bankininkystės paslaugoms.

5. Elektroninėms knygoms ir jų specialiai programinei įrangai.

6. Elektroninės prekybos paslaugoms.

 

Direktyva taikoma atsakymams į skubios pagalbos pranešimus, kurie gaunami Europos bendruoju pagalbos telefono numeriu 112.

Paslaugų teikėjams, kurie yra priskiriami labai mažoms įmonėms, Direktyvos reikalavimai nebus taikomi.

Vertinant, kad Europos Sąjungoje gyvena apie 87 mln. žmonių, turinčių vienokio ar kitokio pobūdžio negalią ir kad ateityje ši žmonių grupė tik didės, taip pat prognozuojamas ir visuomenės senėjimas, todėl augs prieinamų gaminių bei paslaugų paklausa. Taigi, naujieji reikalavimai ne tik įpareigos verslą, bet ir atvers naujas galimybes. Tvarus ir ilgalaikis verslas turėtų tapti neįmanomas, neatsižvelgiant į žmonių su negalia ir senėjančios visuomenės poreikius.

Gaminių ir paslaugų prieinamumo didinimas taip pat turėtų skatinti pokyčius ir įmonės viduje, stiprinant suvokimą, kad prieinamumas – ne prievolė, bet naujos perspektyvos ateityje, padėsiančios atrasti visiškai naujas vartotojų grupes, kurios iki šiol negalėjo naudotis tam tikromis paslaugomis ar gaminiais.

Kadangi asmenų su negalia grupė yra labai įvairi (skirtingi negalios tipai ir jų sunkumas, skirtingas dalyvumo lygis ir individualūs poreikiai, skirtingas amžius, kuriame įgytas neįgalumas ir kt.) ir jos nariai bei vyresnio amžiaus gaminių ir paslaugų vartotojai turi labai skirtingus poreikius, ekonominės veiklos vykdytojams, nagrinėjant Direktyvos įgyvendinimo reikalavimus, tikslinga konsultuotis su prieinamumo srities ekspertais, siekiant kuo geriau išsiaiškinti ir atliepti tikslinės grupės poreikius.

Prieinamumo reikalavimai taikomi tik tokia apimtimi, kad dėl šių reikalavimų taikymo nereikėtų daryti esminio gaminio ar paslaugos pagrindinio pobūdžio pakeitimo ir (arba) nebūtų sukelta neproporcinga našta ekonominės veiklos vykdytojams.

Kai gaminiai ir paslaugos atitinka darniuosius standartus ar jų dalis, į kuriuos nuorodos buvo paskelbtos ES oficialiajame leidinyje, laikoma, kad jie atitinka prieinamumo reikalavimus; kai gaminiai ir paslaugos atitinka technines specifikacijas ar jų dalis, laikoma, kad jie atitinka prieinamumo reikalavimus, kiek tie darnieji standartai ar techninės specifikacijos ar jų dalys tuos reikalavimus apima.

Europos Komisija, 2022-09-14 sprendimu C(2022)6456 dėl Direktyvos prieinamumo reikalavimų įgyvendinimo, suteikė įgaliojimus Europos standartizacijos organizacijoms dėl trijų naujų Darniųjų standartų (toliau - DS) parengimo, dėl trijų esamų DS peržiūrėjimo bei dėl dviejų techninių specifikacijų (toliau – TS), papildančių vieną iš esamų DS peržiūrėjimo.

Rengiami nauji DS (2026-2027 m.):

DS, nustatantis prieinamumo reikalavimus neskaitmeninei informacijai (angl. HS setting up requirements on the accessibility of non-digital information related to products).

DS, nustatantis prieinamumo reikalavimus pagalbos tarnyboms (angl. HS for the accessibility of support services related to products and services (help desks, call centres, technical support, relay services 1and training services).

DS, nustatantis prieinamumo reikalavimus susijusius su Bendrosios pagalbos centro atsakymais į skubios pagalbos pranešimus (angl. HS for the accessibility and interoperability of emergency communications and for the answering of emergency communications by the public safety answering point, including to the single European Emergency number 112).

 

Atnaujinami DS (2025 m.):

EN 301 549 (angl. Accessibility requirements for ICT products and services);

EN 17161:2019 (angl. Design for All - Accessibility following a Design for All approach in products, goods and services - Extending the range of users);

EN 17210:2021 (angl. Accessibility and usability of the built environment - Functional requirements).

 

Atnaujinamos DS EN 301 549 dvi TS dėl viešųjų pirkimų (angl. TR 101551:2014 ir TR 101552:2014) (2025 m.).

ES teisės aktuose nustatytų techninių reikalavimų įgyvendinimas yra privalomas, tačiau darnieji standartai taikomi savanoriškai, norint įrodyti atitiktį.

Rinkos priežiūros institucijos – Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba, Lietuvos transporto saugos administracija, Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba, Lietuvos radijo ir televizijos komisija – Įstatymu įgaliotos prižiūrėti, kad rinkai būtų pateikiami tik prieinamumo reikalavimus atitinkantys Įstatyme nurodyti gaminiai ir teikiamos tik prieinamumo reikalavimus atitinkančios paslaugos.

Rinkos priežiūros institucijos įgaliotos ne tik nagrinėti skundus dėl gaminių ir paslaugų neatitikties prieinamumo reikalavimams, bet ir, bendradarbiaujant su asmenų su negalia nevyriausybinėmis organizacijomis, teikti metodinę pagalbą, kaip įgyvendinti prieinamumo reikalavimus.

Jei rinkos priežiūrą vykdančios institucijos nustato, kad gaminiai ar paslaugos neatitinka prieinamumo reikalavimų, jos imasi Įstatyme numatytų veiksmų. Ekonominės veiklos vykdytojai pažeidę prieinamumo reikalavimus yra įspėjami bei jiems skiriamos baudos Įstatymo nustatyta tvarka.

Įstatymo 30 straipsnio 3 punktas numato, kad paslaugų teikėjai iki 2030-06-28 turi teisę toliau teikti paslaugas, naudodami gaminius, kuriuos jie teisėtai naudojo iki įsigaliojant Įstatymui, teikdami panašaus pobūdžio paslaugas.

Paslaugų teikimo sutartys, sudaromos iki 2025-06-28, galioja be pakeitimų iki jų galiojimo pabaigos, tačiau ne ilgiau kaip iki 2030-06-28.

Įgyvendinant Įstatymo nuostatas, Asmens su negalia teisių apsaugos agentūros direktoriaus 2023 m. sausio 3 d. įsakymu patvirtinti Gaminių ir paslaugų prieinamumo klausimų koordinavimo komisijos nuostatai, o 2023 m. kovo 7 d. įsakymu – Gaminių ir paslaugų prieinamumo klausimų koordinavimo komisijos (toliau – Komisija) personalinė sudėtis. Nors įsakyme nustatyta, kad Komisijos personalinė sudėtis įsigalioja įsigaliojus Įstatymui 2025 m. birželio 28 d., neformalūs Komisijos posėdžiai jau vyksta.

2023 m. Asmens su negalia teisių apsaugos agentūroje įsteigtas Konsultacijų centras, kurio ekspertai turi įvairaus pobūdžio kompetencijas ir teikia konsultacijas aplinkos prieinamumo klausimais.

Interneto svetainių ir mobiliųjų programėlių prieinamumas vertinamas, remiantis Pasaulinio saityno konsorciumo parengtų ir paskelbtų Pasaulinio saityno turinio prieinamumo gairių versijos WCAG 2.1 atitikties AA lygiu (vidutinis lygis), kuris yra vienas iš trijų galimų lygių.

Dėl šio pobūdžio konsultacijų galima kreiptis el. p.: [email protected].

 

 

Atnaujinimo data: 2024-09-03