DALYVUMO LYGIO NUSTATYMO SCHEMA
Dalyvumo lygis, vadovaujantis socialinės apsaugos ir darbo ir sveikatos apsaugos ministrų įsakymu patvirtintu Dalyvumo lygio nustatymo kriterijų ir tvarkos aprašu (toliau – Tvarkos aprašas), nustatomas asmenims iki pilnametystės, kurie yra (buvo) draudžiami valstybiniu socialiniu draudimu ir pilnamečiams asmenims. Dalyvumo lygis nustatomas kompleksiškai vertinant bazinį dalyvumą ir individualios pagalbos poreikį.
Teisę į dalyvumo lygio nustatymą turi:
Dalyvumo lygio nustatomas:
Tuo atveju, kai asmuo, kurio dalyvumo lygis vertinamas, kviečiamas be pateisinamų priežasčių neatvyksta į Agentūrą ar atsisako dalyvauti dalyvumo lygio vertinimo procedūroje ar prašo dalyvumo lygio vertinimo procedūrą nutraukti, jo dalyvumo lygis nevertinamas. Apie priimtą sprendimą nevertinti dalyvumo lygio asmuo informuojamas raštu.
Pateisinamomis pripažįstamos šios neatvykimo priežastys: šeimos nario ar artimojo giminaičio mirtis, nelaimingas atsitikimas, liga, su(si)žalojimas, gimdymas, šeimos nario priežiūra ar slaugymas, informacijos apie dalyvumo lygio vertinimą iš Agentūros negavimas ar pavėluotas gavimas, kitos nuo asmens nepriklausančios neatvykimo priežastys, Agentūros direktoriaus nustatyta tvarka pripažintos pateisinamomis.
Vertinant asmens dalyvumą pirmą kartą, Agentūros teritoriniame skyriuje asmeniui dalyvaujant užpildomas individualios pagalbos poreikio klausimynas (kai asmuo dėl sveikatos būklės atsakyti į klausimus negali, į juos atsako asmens atstovas). Kai asmuo dėl sunkios sveikatos būklės pats negali atvykti į Agentūrą, individualios pagalbos poreikio klausimynas pildomas asmens namuose ar gydymo įstaigoje.
Dalyvumo lygis įvertinamas procentais, jo lygis nustatomas 5 punktų intervalais.
Agentūros teritorinis skyrius, asmeniui nustatęs dalyvumo lygį, išduoda:
Dalyvumo lygio priežastys:
ligos arba būklės;
ligos arba būklės, atsiradusios iki 24 metų;
nelaimingas atsitikimas (suluošinimas) darbe;
profesinė liga;
liga (suluošinimas), įgyta tarnybos ar mokymų metu;
liga (suluošinimas) dėl 1991 m. sausio 11–13 d. vykdytos agresijos ir po to buvusių įvykių;
liga (suluošinimas) dėl Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavimo darbų poveikio;
liga (suluošinimas), įgyta dalyvaujant pasipriešinimo 1940–1990 m. okupacijoms (rezistencijos) veiksmų metu;
liga (suluošinimas), įgyta neteisėto kalinimo ir tremties metu;
liga (suluošinimas), įgyta Antrojo pasaulinio karo metais tarnaujant antihitlerinės koalicijos valstybių veikiančiose armijose, partizanų būriuose ir junginiuose;
liga (suluošinimas), įgyta būnant getuose, koncentracijos ar kitokio tipo priverstinėse stovyklose;
liga (suluošinimas), įgyta dirbant priverstinius darbus;
liga (suluošinimas) būtinosios karinės tarnybos ar karinių mokymų sovietinėje armijoje metu;
ligos arba būklės, atsiradusios nuo vaikystės (tik asmenims, kuriems iki 2005 m. liepos 1 d., buvo nustatyta invalidumo priežastis „nuo vaikystės“.).
Agentūros teritoriniai skyriai per 20 darbo dienų nuo asmens prašymo ir kitų dokumentų gavimo dienos priima sprendimą dėl:
Dalyvumo lygis gali būti nustatomas tokiais terminais:
Dalyvumo lygio vertinimas atliekamas:
Pakartotinis dalyvumo lygio vertinimas atliekamas:
Kreipdamasis dėl dalyvumo lygio nustatymo asmuo turi pateikti šiuos dokumentus:
arba
Dokumentus pateikti gali pats asmuo, jo tėvai, sutuoktinis, pilnamečiai vaikai, globėjai (rūpintojai) arba jo įgalioti kiti asmenys arba asmeniui atstovaujantis gyvenamosios vietos savivaldybės socialinis darbuotojas, arba socialinės globos įstaigos, kurioje asmuo gyvena nuolat, socialinis darbuotojas.
Kai atstovaujamo asmens vardu kreipiasi asmens atstovas, jis prašyme turi nurodyti savo vardą, pavardę, gyvenamąją vietą ir pridėti atstovavimą patvirtinantį dokumentą, taip pat atstovaujamo asmens vardą, pavardę, gyvenamąją vietą ir pasirašyti prašymą.
Jei dokumentai siunčiami registruotu paštu ar per kurjerį, dokumentų kopijos turi būti patvirtintos teisės aktų nustatyta tvarka.
Asmuo prašymą ir kitus reikalingus dokumentus turi pateikti ir tuo atveju, jei jo medicininiai duomenys pateikti ESPBI IS arba gydantis gydytojas siuntimą užpildė ir Agentūrai pateikė elektroniniu būdu.
Asmenys gali iš anksto užsiregistruoti vizitui į Agentūrą, adresu www.anta.lt, spausdami išankstinės registracijos nuorodą arba per el. valdžios vartus, adresu https://www.epaslaugos.lt/portal/nlogin
Specialūs dalyvumo lygio nustatymo atvejai
Asmeniui, kuriam sunkus neįgalumo lygis buvo nustatytas dėl diagnozių,žymimų kodais F72 ir F73 (sunkus arba gilus protinis atsilikimas), sukakus pilnametystę, sunkus neįgalumo lygis Agentūros sprendimu, vadovaujantis Tvarkos aprašo 4 priede nurodytais kriterijais, per 20 darbo dienų nuo pilnametystės sukakties dienos prilyginamas 0 procentų dalyvumo lygiui. Tokiu atveju Agentūrai teikti prašymo ir gydytojo parengto siuntimo dalyvumo lygiui nustatyti nereikia.
Asmeniui (jo atstovui) taip pat paliekama galimybė sukakus 18 metų į Agentūrą dėl dalyvumo lygio nustatymo kreiptis ir įprasta tvarka, t. y. su gydančio gydytojo parengtu siuntimu.
Asmeniui, kurio sveikatos būklė dėl įgimtų ar įgytų negrįžtamų organizmo funkcijų sutrikimų yra ypač sunki ir dėl to jis negali pasirūpinti savimi, dalyvumo lygis nustatomas nevertinant bazinio dalyvumo ir individualios pagalbos poreikio, jeigu asmens sveikatos būklė atitinka Tvarkos aprašo 4 priede nurodytus kriterijus.
Tokiu atveju asmens atstovas su prašymu turi kreiptis į sprendimą dėl dalyvumo lygio priėmusį Agentūros teritorinį skyrių dėl asmens su negalia pažymėjimo ir asmens su negalia automobilio statymo korteles išdavimo. Kartu su prašymu būtina pateikti rašytinį sutikimą, kad Agentūra gautų ir asmens su negalia pažymėjime ir asmens su negalia automobilio statymo kortelėje panaudotų asmens veido atvaizdą iš Lietuvos Respublikos gyventojų registro;
arba
pateikti asmens nuotrauką skaitmeninėje laikmenoje, kuri turi atitikti nuotraukų asmens dokumentams reikalavimus ir būti pateikta JPG formatu (vaizdo parametrai: rezoliucija ‒ 300 dpi, matmenys ‒ 295 × 380 taškų, rekomenduojami spalvos parametrai ‒ nespalvota („Greyscale“).