Asmeninė pagalba asmenims su negalia

Asmeninės pagalbos poreikio nustatymo ir asmeninės pagalbos teikimo tikslas – atsižvelgiant į asmens individualiuosius pagalbos poreikius, suteikti jam individualią pagalbą atliekant darbus ir vykdant veiklas, kurių dėl negalios jis negali atlikti savarankiškai ir kurie būtini siekiant gyventi savarankiškai ir veikti visose gyvenimo srityse.

Asmeninės pagalbos teikimo laikas ir trukmė (dienų, valandų skaičius) nustatomi atsižvelgiant į asmens individualiuosius pagalbos poreikius. Asmeninė pagalba negali būti teikiama tuo pačiu laiku, kai teikiamos socialinės priežiūros arba socialinės globos paslaugos namuose arba kai asmuo atlieka darbo funkcijas ar dalyvauja užimtumo ir ugdymo veiklose (t. y. asmeninis asistentas nepadeda atlikti darbo funkcijų, užimtumo ir ugdymo veiklų), taip pat asmens miego ir (ar) poilsio metu, kuris su kiekvienu asmeniu suderinamas individualiai.

Teisę gauti asmeninę pagalbą turi asmenys su negalia (toliau – asmuo), kurių funkcijos, veikla, dalyvumas dėl negalios yra apriboti (negali savarankiškai orientuotis, nuvykti iš taško A į tašką B ir (ar) tvarkyti asmeninio ir (ar) socialinio gyvenimo) ir kuriems reikalinga kitų asmenų pagalba.

Asmeninės pagalbos poreikis nevertinamas ir asmeninė pagalba neteikiama asmenims, kurie gauna slaugos ar paliatyviosios pagalbos paslaugas gydymo įstaigoje, arba socialines paslaugas stacionarioje socialinių paslaugų įstaigoje.

Pirmumo teisę gauti asmeninę pagalbą turi asmenys, kurie:

  • yra vyresni nei 14 metų ir kurie mokosi pagal formaliojo švietimo programas;
  • dirba arba ieško darbo, naudodamiesi Užimtumo tarnybos prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Užimtumo tarnyba) teikiamomis pagalbos įsidarbinant paslaugomis;
  • gyvena vieni.

Asmeninės pagalbos asmeniui poreikis nustatomas dvejiems metams, jie pradedami skaičiuoti nuo visų šalių pasirašytos Asmeninės pagalbos teikimo sutarties dienos.

Asmeninės pagalbos poreikis vertinamas individualiai pagal klausimyne nurodytus asmens, turinčio teisę gauti asmeninę pagalbą, poreikius, užpildant klausimyną pagal šiuos kriterijus ir atsižvelgiant į asmens užimtumui (pavyzdžiui, darbui, mokslui) skirtą laiką, asmens miego ir (ar) asmens poilsio laiką:

  • asmuo turi pirmumo teisę;
  • asmens socialinis dalyvumas (pavyzdžiui, dirba, mokosi);
  • asmens judumas vykstant į darbovietę, ugdymo, neformaliojo ugdymo įstaigas, dienos centrus, valstybės ar savivaldybės institucijas, įstaigas, organizacijas, laisvalaikio praleidimo ir kitas vietas;
  • asmens sveikatos būklė;
  • kasdienė asmens veikla ir asmeninės pagalbos poreikis vykdant 4 veiklas (asmens higiena, mityba, judėjimas / mobilumas, socialiniai santykiai) namuose ir viešojoje aplinkoje.

Asmeninis asistentas, atsižvelgdamas į konkretaus asmens poreikius, asmens galimybes ir Sutartyje nustatytas sąlygas, padeda asmeniui:

  • teikia jam pagalbą atliekant darbus ir vykdant veiklas (darbai ir vykdomos veiklos atliekamos kartu, bet ne už asmenį), kurių dėl negalios jis negali atlikti savarankiškai ir kurie būtini siekiant gyventi savarankiškai ir veikti visose gyvenimo srityse;
  • teikia jam individualią diskretišką pagalbą, susijusią su asmens higiena (padeda apsirengti, nusiprausti, nusimaudyti, pasinaudoti tualetu ir kt.);
  • lydi jį į sveikatos priežiūros ir (ar) kitas valstybės ir (ar) savivaldybės institucijas, įstaigas, organizacijas, užimtumo įstaigas, darbovietę, laisvalaikio praleidimo vietą ir kt., teikia pagalbą judant įvairiais paviršiais ir kt.;
  • teikia pagalbą maitinimosi procese (paruošia stalo įrankius, padeda juos pakelti ir palaikyti valgymo metu, padeda planuoti mitybą ir kt.);
  •  teikia individualią pagalbą, padedančią adekvačiai reaguoti į jį supančią aplinką, užmegzti ir palaikyti su ja socialinius santykius (bendrauti, kalbėti, orientuotis laike ir aplinkoje, laikytis dienos režimo, ugdytis savivoką, gebėjimą disponuoti finansiniais ištekliais, būti socialiai aktyviam, organizuoti poilsį, laisvalaikį ir kt.).

Asmeninis asistentas neteikia pagalbos, susijusios su mokymo, darbo funkcijų, sveikatos priežiūros ar nepilnamečio asmens priežiūros dėl jo amžiaus procesu (pavyzdžiui, neatlieka už asmenį buities ir namų ruošos darbų, nevykdo slaugytojo ar slaugytojo padėjėjo, mokytojo ar mokinio padėjėjo, studijų padėjėjo, darbo asistento funkcijų, neteikia pagalbos priimant kasdienius sprendimus, nelydi vaiko iki 8 metų į ugdymo įstaigas ir iš jų, neatstovauja vaikui iki 18 metų, nedalyvauja kartu su asmeniu medicininės reabilitacijos veiklose, asmens ugdymo ar užimtumo veiklose, kurios vykdomos socialines ir ugdymo paslaugas teikiančiose įstaigose, nepadeda teisėtiems asmens atstovams užtikrinti jo priežiūros, kurią turi užtikrinti patys teisėti asmens atstovai, ir kt.).

Kontaktai pasiteiravimui:

Simona Artimavičiūtė-Šimkūnienė

Teisių apsaugos politikos įgyvendinimo priemonių valdymo skyriaus patarėja

tel. Nr.: +370 659 73542, el. paštas: [email protected]

2024 metai

2023 metai

2022 metai

 

2021 metų liepą žengėme dar vieną didelį žingsnį pokyčių link – pradėta individualiai teikti asmenio asistento pagalba.

Per šį laiką asmenine pagalba pasinaudojo daugiau nei 1000 žmonių su negalia. Taigi, daugiau nei 1000 žmonių gyvenimai tapo atviresni, lengvesni. Ar galite įsivaizduoti, kiek daug istorijų, naujų patirčių ir galimybių atnešė šis laikas?

Džiaugiamės, kad asmeninė pagalba keičia žmonių gyvenimus ir tuo pokyčiu norime dalintis su visais. Tikimės, kad šios istorijos įkvėps ne tik pasinaudoti asmeninio asistento pagalba, bet ir paskatins tapti asmeniniu asistentu.

Tad SU NEKANTRUMU PRISTATOME… jau kitą savaitę startuojančios asmeninės pagalbos viešinimo kampanijos ATRASK GALIMYBES su asmeniniu asistentu logotipą!

AA-gif.gif

2022-08-08

informacija-apie-pagalba-teikiancias-organizacijas-Ukrainos-pabegeliams-Lietuvoje-10.png

Dažniausiai bijoma to, kas nežinoma, nepatirta. Bet juk visada geriau mėginti, nei gailėtis taip ir neišdrįsus to padaryti!

Kampanijos „Atrask galimybes“ organizatoriai, Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, sako: „Atrask galimybes su asmeniniu asistentu!“ ir tikisi, kad tikros ir įkvepiančios istorijos padės išsklaidyti abejones ir paskatins daugiau asmenų kreiptis dėl asmeninės pagalbos gavimo.

Visą straipsnį skaitykite: https://www.lrytas.lt/gyvenimo-budas/likimai/2022/08/06/news/kampanija-atrask-galimybes-paprastai-ir-suprantamai-visiems-apie-asmenine-pagalba-24193102

informacija-apie-pagalba-teikiancias-organizacijas-Ukrainos-pabegeliams-Lietuvoje-2-2-300x251.png

Su džiaugsmu pristatome radijo laidų ciklą „Atrask galimybes“!

Radijo laidose kalbėsime apie tai, kas yra asmeninė pagalba, kaip ja pasinaudoti, kas gali tapti asmeniniais asistentais. Išgirsime su kokiais iššūkiais susiduria pagalbą teikiančios įstaigos, asmeniniai asistentai ir kokius džiaugsmus, naujas patirtis ir galimybes tai atneša į kiekvieno gyvenimą.

Kviečiame pasiklausyti pirmosios radijo laidos, kurioje išgirsite tikrų žmonių, tikras istorijas ir tai, kaip asmeninė pagalba pakeitė jų kasdienybė.

Radijo laidą klausykite čia: https://fm99.lt/atrask-galimybes-kas-yra-asmenine-pagalba-ir-kaip-ji-keicia-zmoniu-gyvenimus/?fbclid=IwAR2ncEl1yuhplBDtxZgN2yWPX9SagF_MJA_AeG0cRoRl-A64fojoiDbJGQc

informacija-apie-pagalba-teikiancias-organizacijas-Ukrainos-pabegeliams-Lietuvoje-13.png

Kviečiame klausyti antrosios radijo laidų ciklo  „Atrask galimybes“ laidos.

Radijo laidose kalbame apie tai, kas yra asmeninė pagalba, kaip ja pasinaudoti, kas gali tapti asmeniniais asistentais. Dalinamės su kokiais iššūkiais susiduria pagalbą teikiančios įstaigos, asmeniniai asistentai ir kokius džiaugsmus, naujas patirtis ir galimybes tai atneša į kiekvieno gyvenimą. Šioje laidoje išgirsite Loretos ir jos asmeninės asistentės Vilmos istoriją. Taip pat sužinosite kaip galima tapti asmeniniu asistentu ir kokių asmeninių savybių šis darbas reikalauja. Malonaus klausymo 😊

Radijo laidą klausykite čia: https://www.tauragesradijas.lt/naujiena/atrask-galimybes-kas-ir-kaip-gali-tapti-asmeniniu-asistentu–1847

 

 

 

Atnaujinimo data: 2024-08-08